Jedno z najczęstszych schorzeń w dermatologii to trądzik. Trądzikiem nazywa się zmiany zachodzące w gruczołach łojowych, a także w mieszkach włosowych. Zazwyczaj trądzik przyjmuje postać ropni, krost i grudek. Najważniejszą przyczyną zmian trądzikowych na ciele są: czynniki genetyczne, łojotok, zaburzenia hormonalne, przerost gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie skóry, jak również bakterie Propioniobacterium acnes. Stosowanie określonych leków także może wywołać trądzik, czego przykładami są witamina B12, jod, sterydy czy barbiturany. Niekiedy trądzik pojawia się z przyczyn narażenia skóry na czynniki chemiczne, czego przykładem są trądzik halogenowy czy też chlorowy.
Patogeneza i leczenie trądziku
Patogeneza trądziku uzależniona jest w dużym stopniu od androgenów, będących męskimi hormonami płciowymi. Również kobiety posiadają w organizmie te hormony, jednak w niezwykle niewielkich ilościach. Warto zaznaczyć, że androgeny odpowiedzialne są za czopowanie ujścia gruczołów oraz wytwarzanie łoju.
Leczenie trądziku odbywa się przy zastosowaniu leków farmakologicznych, takich jak retinoidy czy antybiotyki. Miejscowo stosowany antybiotyk najczęściej wykazuje sporą skuteczność na początku. Jednak w trakcie trwania terapii bakterie stają się na niego uodpornione. Doskonałe efekty daje stosowanie miodu Manuka obok terapii farmakologicznej. Można wówczas stosować go zewnętrznie i wewnętrznie. Miód ten wykazuje dużą skuteczność w leczeniu trądziku, ponieważ bakterie nie uodparniają się na antybakteryjne właściwości, które posiada. Zastosowanie tego miodu pozwala skutecznie wspomóc standardową leczniczą terapię. Ponadto minimalizuje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.
Trądzik i leczenie miodem,
Dodaj komentarz