Leczenie miodem > Choroby > Choroby układu pokarmowego – profilaktyka i leczenie

Choroby układu pokarmowego – profilaktyka i leczenie

Choroby układu pokarmowego – profilaktyka i leczenie

Miód w zakresie profilaktyki oraz leczenia schorzeń układu pokarmowego

  • Choroby układu pokarmowego są problemem wielu osób. Do poważnych chorób w tym zakresie można zaliczyć chorobę Leśniewskiego-Crohna, jelito cieknące czy zespół jelita drażliwego.
  • Regularne spożywanie miodu niweluje objawy związane z wrzodami żołądka, a także przyspiesza leczenie pojawiających się zmian w jelitach.
  • Miód pozwala także zmniejszyć zaparcia. Wykazuje on bowiem lekkie działanie przeczyszczające, dzięki dużej zawartości fruktozy.

Kłopoty związane z działaniem układu pokarmowego są codziennością dla wielu ludzi. Przewlekłe problemy z zaparciami, niestrawnością czy wrzodami żołądka mogą znacznie obniżyć komfort naszego życia.

Obecnie lekarze odnotowują coraz więcej zachorowań na schorzenia, jak choroba Leśniewskiego-Crohna, jelito cieknące czy zespół jelita drażliwego (tzw. IBS). Statystycznie jedna do dwóch osób na dziesięć cierpi z powodu objawów IBS. Prawie trzy czwarte z tych osób skarżą się na lekkie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jedna czwarta mówi o umiarkowanych objawach, natomiast ok. 5 procent osób dotykają dokuczliwe i ciężkie dolegliwości tego typu. Należy podkreślić także, że coraz więcej ludzi zaczyna chorować na chorobę Leśniewskiego-Crohna, mimo iż uznaje się ją za rzadko występującą chorobę.

Badania naukowe pokazują, iż schorzenia związane z działaniem układu pokarmowego uzależnione są w dużej mierze od naszej codziennej diety. Ludzkie jelita przypominają długą tubę, do której z jednej strony wprowadzane jest pożywienie, z drugiej natomiast jego resztki są wydalane. Można spotkać się również z mówieniem o układzie pokarmowym nie jako o układzie wewnętrznym organizmu, ale wewnętrznym, ponieważ jest on swoistą barierą dla innych układów w organizmie i zwrócony jest na zewnątrz. Spożywanie pokarmów ubogich w błonnik, wysoko przetworzonych prowadzi w konsekwencji do zaparć. Wynika to w dużej mierze ze zbyt małej ilości  wody w jelitach, co uniemożliwia przemieszczanie ich zawartości na zewnątrz. Problemy żołądkowe może zaostrzać spożywanie niektórych posiłków.

Wiele osób wystrzega się w codziennej diecie potraw, po których pogarsza się ich samopoczucie, jak np. potrawy ostro przyprawione. Poszczególne potrawy mogą bowiem mieć bezpośredni wpływ na układ pokarmowy (w szczególności odcinek jelita) osób będących w grupie wysokiego ryzyka. Schorzenie nazywane jelitem cieknącym charakteryzuje się częstym występowaniem stanów zapalnych jelit i porowatością ścian jelitowych. Z tego powodu wiele składników pokarmowych w zbyt dużych ilościach przedostaje się do krwi. Są to np. toksyny, grzyby, bakterie, metale ciężkie czy zbyt duża ilość białka. Objawy, jakie mogą być wywołane takim stanem rzeczy, to zaparcia, biegunki, wzdęcia, chroniczne zmęczenie, zatrzymanie płynów, senność, zapalenie zatok, bóle głowy, a także nadmierne tycie.

Wiele z tych problemów jest potęgowana właśnie pod wpływem spożywania określonych pokarmów. Wzmożenie wielu dolegliwości powodują napoje kofeinowe, jak kawa, napoje typu cola, alkohol, kakao, a także czekolada. Żywność przetworzona oraz fermentującą poprzez dużą zawartość środków chemicznych, a także konserwantów i barwników silnie podrażnia jelita. Niepożądane substancje znalezione zostały np. w tofu, sosie vinegret, winie. Ich właściwości dla przewodu pokarmowego dają podobne objawy, jak jedzenie dużej ilości węglowodanów w postaci ciastek, cukierków, gazowanych słodkich napojów, białego chleba oraz żywności przetworzonej. Jak widać, dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Już niewielkie zmiany w spożywanych pokarmach mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia, poprawę standardu dotychczasowego życia, a także na leczenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Nie ma niestety zbyt wielu wyników badań dotyczących wpływu poszczególnych rodzajów cukrów na odpowiednie funkcjonowanie jelit. Niewielka grupka badaczy w ostatnich latach skupiła się na miodzie w zakresie utrzymania zdrowia jelit. Większość z tych badań była prowadzona na szczurach, jednak niektóre z nich sprawdzają się także w stosunku do ludzi. Wymienione badania dotyczą jednak częściej ochronnych właściwości miodu (chroniącego jelita przed uszkodzeniami) niż zaistniałych wcześniej problemów w tej kwestii.

Helicobacter pylori, czyli wrzody żołądka

Wrzodami żołądka nazywamy zapalenie błony śluzowej otulającej jelito cienkie bądź żołądek. Jest to nieprzyjemne schorzenie, które charakterystyczne jest dla wielu osób. Najczęściej objawia się w postaci niewielkich ranek wewnętrznych, które jednak w sprzyjającym temu środowisku szybko mogą ulec powiększeniu. Wielu ludzi przez lata było przekonanych, iż wrzody wywoływane są przez stres oraz ostre potrawy. Obecnie wiadomo, iż są to jedynie sprzyjające rozwojowi choroby czynniki. Prowadzone w tym względzie badania pozwoliły dokonać odkrycia, iż prawdziwą przyczyną powstawania wrzodów staje się przyjmowanie leków (najczęściej niesteroidowych leków przeciwzapalnych, NSLPZ, NLPZ, czego przykładami są ibuprofen i aspiryna), jak również bakterie helicobacter pylori, a właściwie wywołane przez nie infekcje.

Dotąd leczenie wrzodów żołądka opierało się o łatwe metody, chociaż nierzadko nie przynoszące zadowalających rezultatów, do których można zaliczyć przyjmowanie środków zobojętniających soki żołądkowe czy zalecanie odpoczynku. Nowoczesne podejście do tego problemu medycznego skupia się natomiast na likwidacji źródła zakażenia, a więc bakterii helicobakter pylori, jak również odstawieniu leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wybór leków stosowanych w leczeniu bakterii wywołującej wrzody jest obecnie dość szeroki. Obejmuje on zarówno antybiotykoterapię, jak i stosowanie inhibitorów pompy protonowej czy inhibitorów H2. Należy jednak przy tym podkreślić, iż leki te posiadają także skutki uboczne.

Trzeba dodać, że czym więcej osób choruje na wrzody żołądka, tym częściej pojawiają się bakterie helicobacter odporne na działanie antybiotyków. Uodpornione szczepy bakterii są wyposażone w mechanizmy, dzięki którym mogą bez przeszkód rozmnażać się, rozwijać i rosnąć pomimo niesprzyjającego środowiska stworzonego przez działanie antybiotyku. Aby tego uniknąć, naukowcy i lekarze rozpoczęli poszukiwanie skutecznej metody walki z bakterią i zwalczania infekcji.

Od trzeciej dekady dwudziestego wieku, a więc od czasu wyników badań potwierdzających antybakteryjne właściwości miodu, lekarze sprawdzali efektywność działania miodu w zakresie skutecznej walki z mikroorganizmami różnego typu. Doskonałe efekty przynosiło szczególnie stosowanie Miodu Manuka, który produkowany jest na terenach Nowej Zelandii. Miód produkowany na terenach nowozelandzkiego buszu nawet w niskiej koncentracji jest w stanie niszczyć różnego rodzaju bakterie, również te, które wykazują odporność na antybiotykoterapię.

Niektóre z prowadzonych badań laboratoryjnych pokazuje, iż miód Manuka nie dopuszcza do rozwoju bakterii typu helicobacter pylori. W roku 1994 opublikowane zostały wyniki badań, które wykazywały, że już w stężeniu pięcioprocentowym miód Manuka może zatrzymać wzrost i rozwój tej bakterii. Jego stężenie dwudziestoprocentowe natomiast jest w stanie zabijać ten rodzaj bakterii. Należy dodać, iż również w warunkach laboratoryjnych miód Manuka efektywnie hamował wzrost helicobacter pylori. Jak dotąd, nie przeprowadzono jednak badań na ludziach ani też na zwierzętach. Badania kliniczne jeszcze nie wykazały skuteczności działania miodu na zwalczanie wrzodów bądź niestrawności, ale dalsze testy czekają na przeprowadzenie. Ilość osób z całego świata potwierdzających dobroczynny wpływ miodu Manuka wciąż wzrasta.

VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 4.5/5 (głosów: 2)
Choroby układu pokarmowego - profilaktyka i leczenie, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Lecznicze właściwości miodu:

Powiązane słowa kluczowe:

  • choroby układu pokarmowego i ich profilaktyka

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Góra