Tradycyjnym lekiem na dyspepsję jest miód. Przeprowadzono testy działania miodu na helicobacter pylori i jego wrażliwość na ten produkt spożywczy. Badania przeprowadzono na próbkach pochodzących z biopsji wrzodów żołądka.
W badaniu brało udział 5 próbek. Każda z nich okazała się wrażliwa na rozwór z miodu Manuka o stężeniu 20-procentowym. Testy przeprowadzono na próbkach dyfuzyjnych agar, które są neutralnym podkładem pożywek używanych do hodowania bakterii w laboratorium. 40-procentowy roztwór Leptospermum scoparium (miodu Manuka) nie zadziałał natomiast, a jego antybakteryjne działanie przypisywane jest raczej zawartości związku H2O2.
Badanie koncentracji minimalnej, która powodowała hamowanie działania i rozwoju choroby próbek wykazało, że w okresie inkubacyjnym (tj. pierwsze 72h) rozrost zostaje powstrzymany przez 5-procentowy miód. Warto dodać, iż przy użyciu miodu 2,5-procentowego w niektórych próbkach wystąpiła częściowa inhibicja. To badanie daje wniosek, że na Helicobacter pylori działa wyciąg z drzewa Manuka obecny w pyłku, który okazuje się skutecznym czynnikiem antybakteryjnym.
Skuteczność antybakteryjnego działania miodu Manuka na helicobacter pylori,
Dodaj komentarz