Leczenie miodem > Badania naukowe > Leczenie ran w EDS (Zespole Ehlersa-Danlosa) miodem Manuka

Leczenie ran w EDS (Zespole Ehlersa-Danlosa) miodem Manuka

Leczenie ran w EDS (Zespole Ehlersa-Danlosa) miodem Manuka

Uszkodzenia skóry występujące w zaburzeniach produkcji kolagenu w zespole Ehlersa-Danlosa a gojenie się ran.

EDS (Ehlers-Danlos syndrome), czyli Zespół Ehlersa-Danlosa jest dość rzadkim zaburzeniem występującym dziedzicznie. Polega on na zaburzeniach w zakresie produkcji, a także wytrzymałości oraz jakości kolagenu. Choroba może dawać różne objawy. Przykładami są delikatna, za bardzo elastyczna skóra czy hipermobilność stawów.

Chory na EDS, który doznał skaleczenia może doświadczyć opóźnienia gojenia się rany, pogłębienia jej czy też poważnego stłuczenia.

Jedno z badań dowodzących skuteczności miodu Manuka w zakresie gojenia ran przy EDS dotyczy dziesięcioletniej dziewczynki, która cierpiała na powiększającą się ranę na nodze. Niewystarczająca produkcja kolagenu, wywołana przez zespół EDS wpłynęła na problemy z gojeniem się rany, a dodatkowa infekcja wywołała dużą ilość bakterii, co jeszcze bardziej uniemożliwiało skuteczność leczenia.

Zastosowanie miodu Manuka na ranę dziewczynki pozwoliło na stymulację produkcji kolagenu oraz znaczne obniżenie wysokiego stężenia bakterii.

Infekcja w ranie pacjentki po 2 tygodniach została wyleczona.

Miód Manuka i jego zbawienne działanie zostało potwierdzone w zakresie leczenia zainfekowanych, nawet głębokich ran. Wykonanie dalszych badań pozwoli na określenie wartości miodu w kwestii zespołu Ehlersa-Danlosa.

VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 3.0/5 (głosów: 1)
Leczenie ran w EDS (Zespole Ehlersa-Danlosa) miodem Manuka, 3.0 out of 5 based on 1 rating

Lecznicze właściwości miodu:

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *