Leczenie miodem > Badania naukowe > Bakteryjne właściwości miodu Manuka a zapalenie sutka (mastitis) i wrażliwość powodującą schorzenie bakterii

Bakteryjne właściwości miodu Manuka a zapalenie sutka (mastitis) i wrażliwość powodującą schorzenie bakterii

Bakteryjne właściwości miodu Manuka a zapalenie sutka (mastitis) i wrażliwość powodującą schorzenie bakterii

Miód doskonale sprawdza się jako efektywny opatrunek na rany – tak w tradycyjnej, jak też w nowoczesnej medycynie. Na potwierdzenie można przytoczyć wiele faktów, mówiących o skuteczności miodu w zakresie zwalczania bakteryjnych infekcji ropni oraz wrzodów.

Takie właściwości miodu sprawiają, iż skuteczność jego działania sprawdzono w leczeniu ostrego stanu zapalnego gruczołu mlekowego, noszącego nazwę mastitis. Badanie, które miało potwierdzić to przypuszczenie zostało przeprowadzone na krowach mlecznych. Antybakteryjne działanie miodu miało wykazać skuteczność oddziaływania na bakterie, które są przyczyną mastitis. Wyniki przeprowadzonych testów potwierdzają wysoką efektywność Miodu Manuka, również tego o niskim stężeniu. Na naturalnym podkładzie pożywki w laboratorium mikrobiologicznym, gdzie następuje rozwój bakterii (tzw. próbki agar) swoją skuteczność antybakteryjną wykazywał miód Manuka nawet o niewielkim stężeniu.

Badania obejmowały 7 szczepów bakterii. Ich rozwój został powstrzymany dzięki zastosowaniu miodu o 10-procentowym stężeniu. Można tutaj wysnuć wniosek, iż miód tego rodzaju swoje antybakteryjne właściwości zawdzięcza przede wszystkim nadtlenkowi wodoru. 2 z siedmiu badanych rodzajów bakterii zostały zahamowane użyciem 5-procentowego miodu. Miód Manuka o takim stężeniu skutecznie zadziałał natomiast aż na 6 gatunków badanych bakterii. Sztuczny 10-procentowy miód (zawierający kwas glukonowy i cukry) zdołał zahamować jedynie jeden szczep bakterii. Należy więc podkreślić, że skuteczność antybakteryjną Miód Manuka zawdzięcza nie tylko nadtlenkowi wodoru, ale także innym jego składnikom.

Miód to niezwykle skuteczny i jednocześnie bezpieczny preparat podczas leczenia mastitis. Nie wpływa niekorzystnie na tkanki oraz nie pozostawia pozostałości w mleku. Z tego powodu użycie miodu może okazać się niezwykle skutecznym elementem w zakresie leczenia przypadków klinicznych tej choroby.

VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 3.0/5 (głosów: 1)
Bakteryjne właściwości miodu Manuka a zapalenie sutka (mastitis) i wrażliwość powodującą schorzenie bakterii, 3.0 out of 5 based on 1 rating

Lecznicze właściwości miodu:

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *