Leczenie miodem > Badania naukowe > Antybakteryjne właściwości miodu Manuka i ich pochodzenie

Antybakteryjne właściwości miodu Manuka i ich pochodzenie

Antybakteryjne właściwości miodu Manuka i ich pochodzenie

Głównym bakteriobójczym składnikiem miodu Manuka jest methylglyoxal. Wyniki badań, które o tym świadczą można prześledzić w pracy niemieckiego prof. T. Henle pt. „Odżywianie molekularne i badania żywności”.

Methylglyoxal to aktywny element składowy miodu nowozelandzkiego, który został opisany po raz pierwszy w magazynie naukowym przez badacza niemieckiego.

W wymienionej wyżej publikacji przytaczane są badania prowadzone na Politechnice Drezdeńskiej w Instytucie Chemii Żywności, które dowodzą, że to właśnie methylglyoxal jest najważniejszym antybakteryjnym składnikiem miodu Manuka i elementem odpowiedzialnym za jego bakteriobójcze działanie.

Niemiecki profesor zauważył, iż odkryta w miodzie z Mnuka niezwykle wysoka zawartość methylglyoxalu nie występuje w innych produktach żywnościowych.

W badaniach analizie poddano 40 rodzajów miodu (z różnych części świata), wśród nich znalazło się 6 typów nowozelandzkiego miodu z Manuka. Zawartość badanego składnika antybakteryjnego – methylglyoxalu okazała się wyższa 1000-krotnie w miodzie Manuka niż w innych produktach tego typu. Miód z Nowej Zelandii zawierał od 38 do 761 mg na kg methylglyoxalu, przy czym inne miody posiadały jedynie tę substancję na średnim poziomie 3,1 mg na kg.

Naukowcy stwierdzili w toku badań, że to właśnie poziom methylglyoxalu jest odpowiedzialny za wysoką aktywność antybakteryjną miodu. Methylglyoxal określono jako składnik aktywny, dzięki badaniom na sztucznym miodzie, do którego dodano ten związek.

Niemiecki profesor T. Hebe stwierdził również, iż zawartość methylglyoxalu uzależnia wartości UMF poszczególnych produktów. UMF to Unikalny Czynnik Manuka (z ang. Unique Manuka Factor). Przeprowadzane teksty dotyczyły również porównania antybakteryjnych właściwości miodu Manuka ze standardowym środkiem odkażającym używanym w laboratoriach – zagęszczonym fenolem. Substancja, jaką jest methylglyoxal została wykryta w takich produktach żywnościowych, jak sfermentowane mleko, wino, piwo (w zagęszczeniu od 3 do 11 mg na kg) oraz w kawie (podczas palenia związek ten powstaje w wartości 23-47 mg na kg).

Methylglyoxal, który został odkryty w miodzie Manuka wykreował drogę do kolejnych badań w zakresie procesu tworzenia się tego związku w miodzie, a także większego rozumienia roli  methylglyoxalu nie tylko w odżywianiu, ale także w leczeniu chorób, nowotworów czy ran.

VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 1.5/5 (głosów: 2)
Antybakteryjne właściwości miodu Manuka i ich pochodzenie, 1.5 out of 5 based on 2 ratings

Lecznicze właściwości miodu:

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *