Leczenie miodem > Badania naukowe > Antybakteryjne działanie miodu Manuka na rany zakażone Staphylococcus aureus (gronkowcem złocistym)

Antybakteryjne działanie miodu Manuka na rany zakażone Staphylococcus aureus (gronkowcem złocistym)

Antybakteryjne działanie miodu Manuka na rany zakażone Staphylococcus aureus (gronkowcem złocistym)

Staphylococcus aureus – gronkowiec złocisty i antybakteryjne właściwości miodu Manuka

Antybakteryjne właściwości, jakie posiada miód wykazują działanie na zainfekowane rany. Nie jest to jednak wyłącznie zasługa działania nadtlenku wodoru czy wykazywania wysokiej osmolarności. Przeprowadzone testy objęły badania nad wrażliwością szczepów bakterii gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). Z zakażonych ran wyizolowano blisko 60 szczepów tych bakterii koagulazo-dodatnich i poddano je działaniu miodu Manuka oraz miodu z pastwisk pszczelich.

Z badań wynika, iż brane pod uwagę szczepy zachowywały się podobnie wykazując wrażliwość na działanie miodu. Stężenie minimalne wynosiło 3-4% miodu z pszczelich pastwisk oraz 2-3% miodu Manuka. Było to najmniejsze stężenie inhibitujące. Okazuje się, że testowany miód zapobiegłby rozwojowi bakterii gronkowca złocistego, jeśli osiągnąłby 7-14 krotne stężenie w płynach ustrojowych. Wówczas również przekroczony zostałby pułap, kiedy to osmolarność jest inhibitującym czynnikiem.

Antybakteryjne właściwości miodu pochodzącego z pszczelich pastwisk opierały się na oddziaływaniu uwalnianego nadtlenku wodoru. Mogło być to jednak zredukowane przez występujące katalizujące czynności we krwi bądź tkankach ciała. Nieco bardziej efektywny okazał się miód Manuka, ze względu na jego właściwości wynikające w części z działania fitochemicznego. Powinno prowadzić się kolejne badania kliniczne mające na celu porównanie uzyskanych wyników z innymi rodzajami miodu.

VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 4.7/5 (głosów: 3)
Antybakteryjne działanie miodu Manuka na rany zakażone Staphylococcus aureus (gronkowcem złocistym), 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Lecznicze właściwości miodu:

Powiązane słowa kluczowe:

  • miód manuka na rany
  • miod manuka na gronkowca

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *